Typowo polski surowiec – węgiel.

Na Górnym Śląsku węgiel kamienny wydobywany jest już od początku drugiej połowy siedemnastego wieku. Początkowo działała tam kopalnia odkrywkowa, a później rozpoczęto wydobycie podziemne. Funkcjonuje ona do dziś. Węgiel kamienny uznawany jest za najważniejszy w Polsce surowiec energetyczny.

Dzieje się tak dlatego, że to właśnie za jego pomocą pokrywa się niemal 60% krajowego zapotrzebowania na energię. Możemy też poszczycić się jednymi z największych zasobów tej skały, jakie można spotkać na całym świecie. Z roku na rok wydobycie węgla jednak drastycznie spada. Główną tego przyczyną jest konieczność zamykania kopalni, które z biegiem czasu stają się nierentowne.

W ten sposób pozbawia się też pracy wielu ludzi. Innym powodem dla zmniejszania wydobycia surowca, którym szczyciliśmy się przez wiele lat, jest coraz większa dbałość o ekologię. Ciągle wzrasta konkurencyjność w stosowaniu energii odnawialnej. Co więcej, nastawiamy się na pozyskiwanie energii, która nie będzie wyniszczała źródeł naturalnych surowców.

Nie da się ukryć, że wiele złóż w dużej mierze już zostało wyeksploatowane. Ważne są tutaj także względy zdrowotne i środowiskowe, czyli ograniczanie emisji szkodliwych gazów.

https://tools4pro.pl/pl/c/Plaskie/682 http://zurawiki.eu/