Błędy w instalacji gazowej zdarzają się o wiele rzadziej niż usterki w innego typu aparaturze montowanej w budynkach mieszkalnych. Być może wynika to z faktu, że usterki w urządzeniach związanych z gazem nie tylko obniżają komfort użytkowania lokalu, ale są wręcz zagrożeniem dla zdrowia i życia jego mieszkańców. Najczęstszą przyczyną usterek związanych z instalacją gazową jest samowolna lub nawet samodzielna próba jej przerabiania bądź modyfikowania zasad eksploatacji.

Dość powszechnym błędem – popełnianym często pod presją inwestorów – jest chowanie przewodów gazowych w ścianach. Takie rozwiązanie zwiększa być może estetykę pomieszczenia, jednak w razie awarii staje się bardzo niebezpieczne. Stwarza też konieczność rozkuwania ścian, co stanowi dodatkowy kłopot.

Przewody gazowe zawsze powinny być poprowadzone na zewnątrz. Prawidłowym sposobem ich ukrycia jest zastosowanie bruzd osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami albo wypełnionych tynkarską masą. Ważne aby zastosować materiał niepowodujący korodowania przewodów gazowych.